Tarrvi Laaman – mees, kes jutustab värvide keeles

(Enne lugemist soovitan taustaks mängima panna Studio One naised)

 

See oli ilmselt 10 aastat tagasi, kui sattusin kuulama Raadio 2 saadet Bashment FM (tollase nimega Reggae Power). Sellest hetkest oli minu hing ustavalt ja jäädavalt Jamaika rütmide hoolde kantud. Sellest ajast alates olen oodanud iganädalasi raadiosaateid, et end vürtsikate meloodiate keskel helivannis nautida. Veel parem on muidugi puusad lahti nõksutada vinüülide saatel ja teiste samasuguste toredate inimeste keskel pidudel. Reggae diskod on alati ühed lemmikud minu jaoks olnud.

 

Armastades seda muusikat (ja efektiivsuse nimel), hakkas mul peas tiksuma eelmisel suvel mõte korraldada reggae rannapidu. Mööda läks umbes paar päeva, kui mu soov oli tähetede poole saadetud, ja minu kohvikusse oli tulnud härra Tarrvi isiklikult. Ja justnimelt täpselt sama mõttega! Talk about coincidence….. Sellest ajast alates on mu elus juures veelgi rohkem head muusikat, uimastavaid viirukeid ja ilusaid  inimesi.

 

Muusika pole Tarrvi ainus kirg. Tal on imeline võime muundada nähtu-kogetu-tunnetatu läbi värvide lõuendile. Vähe sellest, et ma reggae muusikat armastan, jumaldan ma ka värve! Tol haruldasel veebruarikuisel külmal ent päikesepaistelisel pärastlõunal kutsus Tarrvi mind oma stuudiosse külla ja tutvustas oma uuemaid ja vanemaid töid.

 

Peremees pakub istet ja serveerib kohvikust kaasahaaratud värvilisi lõhevõileibu. Väikeses kööginurgas valminud keeduvesi paneb kannus purutee tõmbama. Minu pilk hakab ringi koheselt ringi käima nagu suur maailma vaateratas. Vanu mälestusi täis kunstnike maja seinad on kaetud erinevate tegelastega Aafrika mandrilt, riiuleid täidavad suuremad ja väiksemad vinüülid, lisaks päikesele täidab tuba Jamaika naiste mahedad hääled.

 

Kõige olulisem pilt nende kõigi seas on muidugi Tarrvi muusa, tema ebamaiselt kaunis naine toa keskel oma inglellike silmadega head saatmas. Ruumis leidub veel teisigi jumalusi: riiulis saadab viiruki aroomi kuldne Ganesha. Muideks öeldakse, et viiruki tossu järgi saab hinnata, kui puhas on keskkond: mida sirgemalt suits üles tõuseb, seda paksem on õhk negatiivsetest energiatest. Tarrvi stuudios võib isegi ilma tossu jälgimata tunnetada, et see koht on soe, armastatud ja hoitud.

 

Lisaks maalimisele naudib Tarrvi ka Jaapani traditsioonilist ukiyo-e puulõike kunsti, juhendab DJ õpituba ja viib valged inimesed reisile nii Indiasse kui Jamaikale. Oma viimase 1,5 aasta reisikogemused on Tarrvi värve kasutades muutnud tavalised valged kanvased kõige seikluslikemateks värvide mänguväljakuks. Järgmiseks viiski tee meid Disaini ja Arhitektuurigaleriisse.

 

Kaasas kunstnik isiklikult, viidi mind värvide rännakule kronoloogilises järjekorras, alustades Itaaliast. Elu näinud 60-aastase Francisco ja 70-aastase Marioga kohalikus baaris kombekohaselt veini naudiskledes, moodustus kokku 12-osaline taimedest inspireeritud tervikteos.

 

Järgmiseks viib teekond meid Indiasse. See osa galeriist sümpatiseerib minuga kõige lähemalt. Siin on tööd, mis koostöös lastega loodud näiteks nii tüdrukute internaatkoolis kui Ashramis munkade kloostris. Nendes piltides on tunda lapselikku kergust ja rõõmu. Lõputud kujundite ja värvikominatsioonid tõmbavad eriti sügavale rännakule.

 

Kolmas osa peegeldab Tarrvi seiklustest Jamaika kalurikülas, kus on tunda rahulikku elutempot, soojust ja elu loomulikku voolavust.  Kusjuures kunstnik on iga töö sisse peitnud ka pealkirja. See on justkui omaette mäng mängus….

 

Kõigil, kelle hing ja keha ihkab veidke lõunamaist ja eksootilist soojust, soovitan minna kümblema just sinna galeriisse (see on avatud veel 7.märtsini). Mõneks hetkeks on võimalik end täielikult külmast talvest välja lülitada ja pärast värvirännakut astuda tänavale juba roosade prillidega.

 

Tarrvi on üks nendest inspireerivatest inimestest, kes muudab elu ja keskkonna enda ümber iga väiksemagi pintslitõmbe ja vinüüli heliga ilusamaks ja värvilisemaks. Aitäh, et leidsin mulle aega!

 

Soovin, et elu Sind hoiaks ja juhataks!

 

Peace and love